The Best Brushes For Eye Make Up, GÖZ MAKYAJI İÇİN EN İYİ FIRÇALAR!

MAC 239 - MAC 219 - MAC 224 - MAC 217Eyes are the most sensitive part of the face and when it comes to make up, the products that you'll be using should be no harmful and the brushes must have soft and hygienic bristles. I'm going to show you the best brushes for those who are just starters and want to get in to make up! I'm going to start with MAC, which I LOVE. If you want to purchase a brush and then want to use it like for ever, I'd suggest you go for MAC. They're so so high quality, with no shedding, easy to wash, easy to dry. The brushes above are the ones you'll be needing whilst creating smokey eyes. The explanation with the pictures below. 

Gözlerimiz yüzümüzdeki en hassas kısımdır ve konu göz makyajına gelince güvenlik birinci adımdır. Kulandığımız ürünler zararsız ve fırçalar yumuşak tüylü ve hijyenik olmalıdır. Yeni başlayanlar ve ilgilenenler için sizlere en iyi ve en gerekli fırçaları tanıtacağım. MAC ile başlıyorum. Gerçekten tapıyorum. Bir fırça satın alıp ölene kadar kullanmak istiyorum diyorsanız, MAC'i denemenizi tavsiye ediyorum. ÇOK ÇOK kaliteli, tüyler dökülmüyor, yıkaması ve kurutması ise çok kolay. Yukarıdaki fotoğraftakiler göz makyajınızı yaparken ihtiyaç duyacağınız fırçalar. Resimli açıklamalar ise aşağıda.


MAC 239 is a must have for eye make up lovers. Its white and soft bristles make it a perfect short shader brush. You can put the eyeshadow on your lid densely with this and also take it underneath your eyes, close to your lower lashes. You can also pop pigments or anything shimmery and glittery without any fall down. I have 3 of these brushes and I'll get more!

MAC 239 göz makyajı aşıkları için olmazsa olmazlardan. Beyaz ve yumuşak tüyleri kısa kesimli far fırçası halini mükemmelleştiriyor. Farı göz kapağınıza yoğun bir şekilde uygulamanızı ve hatta gözünüzün alt kısmına bile yaymanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca bu fırçayla renkli pigmentleri ve ya simli, parıltılı her şeyi cildinize bulaştırmadan sürebilirsiniz. Bu fırçadan 3 tane var ama almaya devam edeceğim!

MAC 219, which is also called 'pencil brush' is the thinnest and the tiniest brush of MAC. It's created for highlighting the inner corners of your eyes and for taking the eyeshadow underneath. You can also highlight your brow bone with this.

MAC 219, diğer adıyla 'kalem fırça', MAC'in en ince ve en küçük fırçası. Gözlerinizin iç köşelerini aydınlatmak ve farları gözlerinizin alt kısmına yaymak için tasarlanmış. Bu fırçayla aynı zamanda kaş kemiğinizi de aydınlatabilirsiniz.

MAC 224 is the best brush for applying concealer or creating shadows on your eyes but I prefer using it for concealer. It's tapered and dense like no other.

MAC 224 kapatıcıyı uygulamak ve gözlerinizde gölgeler yaratmak için en iyi fırça ancak ben göz altı kapatıcısı uygulamak için kullanmayı tercih ediyorum. Kesimi verev ve hiç bir fırçanın olmadığı kadar yoğun.

MAC 217 is the best brush I ever OWN. I have 7 of these and I just can't get enough! I love blending my eye shadow with this, I LOVE.

MAC 217 sahip olduğum en güzel fırça. 7 tane var ve hala almaya doyamıyorum. Farımı bu fırçayla dağıtmayı ve gölgelendirmeyi çok seviyorum. ÇOK.

These are the cheaper ones by SEPHORA. The first one is the angled brush called 'slanted eyeliner no 210'. This is the cheaper alternative of MAC 266. You can use it for applying eyeliner or any eyeshadow as a liner or you can fill in your brows with it.The second is called 'rounded crease no 13', it's the alternative of MAC 224 and MAC 217. Both for concealer and blending. The third one with the blue color is called 'smudge shadow 236'. It's to smudge the colors on the lash line. The fourth is 'all over shadow 22', which is the alternative of MAC 239 but not as good as it. And the last one is 'all over eyeshadow 21', which is the bigger version of the previous brush.

Bunlar ise daha uygun fiyatlı SEPHORA fırçaları. Soldan birincisi 'slanted eyeliner no 210' diye geçen açılı fırça. MAC 266'nın ucuz alternatifi. Eyeliner ve ya farları uygulayabilir ya da kaşlarınızı bu fırça ile doldurabilirsiniz. İkincisi ise 'rounded crease no 13', MAC 224 ve 217'nin ucuz alternatifi. Hem kapatıcı hem de far dağıtıcı. Üçüncü mavi renki fırça ise 'smudge shadow 236'. Kirpiklerinizin etrafına renkleri dağıtmak için kullanılıyor. Dördüncüsü ise MAC 239'un alternatifi olan fakar onun kadar başarılı olmayan 'all over shadow 22'. Ve sonuncusu ise bir önceki fırçanın büyük versiyonu olan 'all over eyeshadow 22'.

Görkem Karman

1 yorum:

  1. Your mode of explaining all in this post is genuinely
    pleasant, every one be able to easily know it, Thanks a
    lot.
    Stop by my web site : perfumes baratos

    YanıtlaSil