APRIL SHOPPING, Nisan Alışverişi!

 


         

          Hello everybody! I was away traveling with my cousin and this post is up to show you what I got and from where. I'm going to start off with the blushers! This one above is by H&M and it's called Dazzling Peach, Number 12. It's got a lovely peachy tone, definitely not orangey and it's got no shimmer so it's totally matte. I love it!

          Herkese merhaba! Kuzenimle seyahate çıktığımdan bir süre ortalıkta yoktum ve bu post ile sizlere neler aldığımı göstermek istiyorum. Allıklardan başlayacağım! Üstte görmüş olduğunuz allık Dazzling Peach, 12 numara ve H&M'in ürünü. Çok şeker bir şeftali tona sahip, kesinlikle turuncu değil ve içinde ışıltı yok, tamamen mat. Bayıldım!
          The other blusher is the one that I got from Düsserdolf D&M and it's called Catrice. Half of it is a baby pink and the other half is a dark beige toned blusher. Looks fresh but not long lasting!

          Aldığım diğer allık ise Düsserdolf D&M'den, adı ise Catrice. Yarısı bebek pembesi, diğer yarısı ise koyu bej. Çok natürel ve taze dursa da kalıcılığı çok çok az!       

          A pair of false lashes! These are my cousin's gift and I can't wait to put them on! They're really full and thick, perfect to achieve a dramatic look!

          Bir çift takma kirpik! Kuzenimin bana hediyesi olan bu kirpikleri takmak için sabırsızlanıyorum. Oldukça gür ve kalınlar, dramatik bir görüntü elde etmek için muhteşem!

          Now my favorite part comes; lipsticks. I paid each of them only 1,90 Euros. YES! And just look at the colors! I'm in love!

         Ve en sevdiğim kısım geldi; rujlar! Tanesine yalnızca 1,90 Euro ödedim!!! Renklerine bir bakın, sanırım aşık oldum!
          I was crazy about this concealer and finally I got it, I got it from Amsterdam and luckily with discount! I got it for only 9 euros! This is a peachy toned concealer by Bourjois, I bought the color 52 and it works pretty good on me!

          Bu kapatıcıyı almak için çıldırıyordum ve artık benim! Amsterdam'dan şans eseri indirim ile aldım, yalnızca 9 euroya! Şeftali rengiyle tonlanmış bu kapatıcının markası Bourjois, Türkiye'den almak isteyenler Boyner'lerde bulabilirler. Ben 52 numarasını satın aldım ve cildimde oldukça iyi durdu.
          And the rest; a tiny mascara, a lemon scented body lotion and a moisturizing face mask, all by H&M in Roma! The mascara is gorgeous for bottom lashes. The body lotion is wonderful, it makes your skin go softer and the smell is amazing. I can't say anything about the mask yet, since I haven't tried it but as long as it contains chocolate, I'm sure it work perfectly!!!

          Ve kalanlar; minik bir maskara, limon kokulu bir vücut losyonu ve nemlendirici yüz maskesi, hepsi Roma H&M'den! Maskara alt kirpikler için çok kullanışlı. Losyon ise harika, cildinizi yumuşacık yapıyor ve kokusu müthiş. Maske hakkında ise henüz bir şey söyleyemiyorum çünkü kullanmadım ancak içinde çikolata olduğu için harika olduğuna eminim!

Görkem Karman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder