SEPHORA HAUL, Sephora Alışverişi


          Today's post is about my mini Sephora haul and the eyeliner that I got a month ago, from Make Up For Ever and forgot to upload on my blog! I got a blusher from Nars, the perfume of Jean Paul Gaultier and a moisturizer from Biotherm. So here are the pictures and my personal review about them.

          Bugünkü post ufak bir Sephora alışverişini ve aylar önce alıp da bloga koymayı unuttuğum Make Up For Ever eyelinerımı anlatıyor. Nars'tan bir allık, Jean Paul Gaultier parfüm ve Biotherm'den bir nemlendirici aldım. İşte fotoğraflar ve ürünler hakkındaki düşüncelerim.      NARS - MATA HARI


          This is a pink with a trace of crimson colored blusher, which I find absolutely amazing. It looks a bit different in the package but it's more of a purple under toned pink. Nars blushers are highly pigmented so you only need the tiniest amount of them and a fluffy (not a dense one) brush to apply. HERE is the link of Mata Hari.


          Mata Hari içinde ufak bir miktarda kızıllık bulunan pembe bir allık ve tek kelimeyle bayıldım! Ambalajında ve internet sitesinde rengi olduğundan farklı görünüyor ancak mor renk bazlı bir pembe rengi. Nars'ın allıkları yüksek pigmentli formülize edilmişler bu yüzden çok çok az bir miktarı yanaklarınızı renklendirmeniz için yeterli olacaktır ve doğal bir sonuç almak için yoğun bir fırça yerine büyük ve tüyleri aralıklı bir fırça tercih etmelisiniz. BU LİNKTEN Mata Hari'yi inceleyebilirsiniz.
   BIOTHERM AQUASOURCE SKIN PERFECTION


          I'm suffering from dry and sensitive skin and have tried almost every moisturizer but Biotherm is the one that suits me with its products the most. Normally I use this one HERE (click) which is for dry skin but today I got the Skin Perfection one which comes blue in the beautiful handy packaging again. It's for all skin types, not including the oily skin, of course. Because moisture feeds oil and makes it oilier. HERE is the link for SKIN PERFECTION.


          Kendimi bildim bileli kuru ve hassas cilt problemi yaşamaktayım ve neredeyse piyasadaki tüm nemlendiricileri denedim ancak cilt tipime en çok uyan ve iyi gelen marka Biotherm oldu. Normalde kuru ciltler için olan BU KREMİ (tıklayın) kullanıyorum ama bugün yine şık cam bir pakette mavi renkte gelen Skin Perfection'ı denemek için satın aldım. Tüm cilt tiplerine uygun, tabii ki yağlı hariç çünkü nem yağı besler ve cildinizi daha da yağlandırır. SKIN PERFECTION'a ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.


MAKE UP FOR EVER AQUA EYES EYELINER


          I've been using Bobbi Brown Long Lasting Gel Eyeliner for 2 years now, this is the first pencil&tube liner that I got since I had purchased the Bobbi Brown one. I was pretty excited when I put this on my eyes and fortunately it didn't disappoint me. It's soft and really liquid. Long lasting and REALLY black. You can put it in your waterline, too. I fell in love with Make Up For Ever one more time!


          Tam 2 yıldır Bobbi Brown'ın jel eyelinerını kullanıyorum ve o zamandan beri aldığım ilk tüp likit liner bu. İlk kez uygularken çok heyecanlandım ve neyse ki beni hayal kırıklığına uğratmadı. Yapısı yumuşak ve çok akıcı. Gözlerde uzun süre kalıyor ve simsiyah! Gözünüzün iç kısmına da sürebiliyorsunuz. Sanırım bu ürünle Make Up For Ever'a bir kez daha aşık oldum!
Eyeliner test on my hand!


JEAN PAUL GAULTIER

Görkem Karman

1 yorum:

  1. Since the admin of this web site is working,
    no doubt very quickly it will be well-known, due to
    its quality contents.

    my weblog :: click here

    YanıtlaSil