Clinique Superbalanced Test & What I Got Recently!       Hello everybody! I've heard so much about Clinique's oldest foundation; Superbalanced Make Up. It says on the explanation that it's the best for combination to oily skins because it's this foundation's job to balance the skin, it's supposed to absorb oil on the oily areas and give moisture to the dry parts of the face. As you know; my skin is super dry so I moisturize it with a dense cream twice a day so that it goes normal to dry, so that's why I hesitated buying the product immediately. I wondered if it works for my skin and went to Sephora. I said I wanted to try out the foundation for a week and then decide whether to buy it or not. Luckily the helping make up counter put the lightest shade (01) of Superbalanced in a little Sephora jar. So now I'm able to try it out and tell you my opinion! I'll write my personal review as soon as possible. The rest are the products that I got recently. See the pictures below!

Herkese merhaba! Clinique'in en eski fondoteni olan Superbalanced hakkında çok duyum aldım. Ürünün açıklamasında karma ve yağlanmaya meyilli ciltler için olduğu yazıyor ve bu fondotenin görevi de cildi dengeleyip yağlı olan bölgedeki yağı emip kuru olan bölgelere nem vermek. Cildim oldukça kuru olduğu ve bana uygun gibi durmadığı için direkt satın almak istemedim ve Sephora'ya gidip ürünü almadan önce denemek istediğimi söyledim. Görevli bayan yardımcı oldu ve ufak bir kaba fondoteni döktü. Böylece ürünü test edip sizlere fikrimi söylebileceğim! Diğer ürünler ise yakın zamanda aldıklarım. İşte fotoğraflar!

MAC STUDIO FINISH CONCEALER - NW 25

I prefer NW series when it comes to under eye concealers because NW series are pink undertoned and this helps to conceal any black or purple. NC series are beige undertoned so they're pretty good at concealing any redness around the nose, chin or forehead.

Konu göz altı kapatıcısı olunca NW serisini tercih ediyorum çünkü NW'lar pembe bazlı ve pembenin sıcaklığı morlukları ve koyulukları kapatmakta muhteşem işe yarıyor. NC serisi ise bej bazlı ve burun etrafı, çene ve alındaki kızarıklıkları kapatmak için muhteşem.


MAC - Omega

The best color for filling in my blonde brows! Omega eyeshadow by MAC.

Sarı kaşlarımın arasındaki boşlukları doldurup belirginleştirmek için en doğru renk! Omega adlı far MAC'in ürünü.
I always come back to this! The best moisturizer for dry skins!

Bu ürüne sürekli geri dönüyorum! Kuru ciltler için en iyisi!

Görkem Karman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder