FEBRUARY FAVORITES, Şubat Ayı Favorileri          I got myself some new stuff for this month and picked my favorites for this post. I'm going to start off with the BEST FOUNDATION EVER; CHANEL Vitalumiere. I bought it in the color 20, which is the lightest shade. It's a bit yellowish on my skin but it blends and buffs perfectly, especially with MAC 109 brush. It gives the skin a dewy finish but definitely not an oily look. This is the best liquid foundation for too dry and dry skin types.

         - Bu ay için kendime yeni ciciler aldım ve bu post için en sevdiklerimi seçtim. GELMİŞ GEÇMİŞ EN GÜZEL FONDOTEN ile başlayacağım; CHANEL Vitalumiere. En açık rengi olan 20 numarayı aldım. Yüzümde biraz sarımtırak duruyor ama cilde çok güzel yayılıyor ve emiliyor, özellikle de MAC 109 fırçayla. Ciltte nemli ve ıslak fakat asla yağlı durmayan bir sonuç bırakıyor. Çok kuru ve kuru ciltler için en güzel likit fondoten budur!


         - And the next one; BOURJOIS VOLUMIZER MASCARA, which comes in two parts but only with one brush. Step one gives you full lashes and when it comes to step 2, it gives you really dramatic and long lashes. It's absolutely a volumizing mascara but not curling. It's also dermatologically tested and is safe for sensitive eyes and contact lens wearers.

          Ve bir sonraki; iki aşamalı fakat tek fırçalı bir ürün olan BOURJOIS VOLUMIZER MASCARA. Birinci kısım gür kirpikler elde etmenizi sağlıyor, ikinci ise gerçekten dramatik ve uzun kirpikler oluşturuyor. Kesinlikle hacim veren bir ürün ancak kirpikleri kıvırmıyor. Bu ürün aynı zamanda dermatolojik olark test edilmiş ve hassas ve contakt lens kullanan gözler için zararsız.


         - The third one is my first trial of Laura Mercier brushes. It's a creme color cheek brush, which can be used for liquid foundation, creme blusher or even highlighter. The bristles are super soft. It's definitely worth the price.

          Üçüncüsü ise benim Laura Mercier fırçaları için ilk denemem. Likit fondoten, krem allık ve hatta aydınlatıcı uygulamak için bile kullanılabilen krem formullü ürünler için yüz fırçası. Tüyler inanılmaz yumuşak. Ödediğiniz ücrete kesinlikle değer.


         - The fourth one is Darphin's eye contour cream, which comes in a tiny little packaging. For those who don't know Darphin; it's a brand which produces skin care products for ultra sensitive skin types.

          Dördüncüsü ise küçücük bir ambalajla satılan, Darphin'in göz çevresi kremi. Darphin'i bilmeyenler için ufak bir bilgi; çok hassas ciltler için cilt bakım ürünleri üreten bir marka.


         - And the last one; which is a lip care product by Blistex, Raspberry Lemonade Blast. It smells amazing and helps you get rid of your dry lips.

          Ve sonuncusu ise Blistex'in dudak bakım ürünü olan Raspberry Lemonade Blast(Ahududu ve limonatalı). Muhteşem kokuyor ve dudaklarınızdaki kuruluktan kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Görkem Karman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder